Servis3xD Olomouc - Hubení hlodavců, mravenců
Olomouc

Od roku 1991

Specialista na:

  • - bytové domy a hotely
  • - nemocnice a potravinářské objekty
  • - obchodní řetězce
  • - zásahy proti komárům v ovzduší
  • - celoprošné deratizace měst a obcí

Deratizace - Dezinsekce - Dezinfekce

Hubení hlodavců - hmyzu – mikroorganismů

SERVIS 3xD - PRODLOUŽENÁ ZÁRUKA - PŘIJATELNÉ CENY - POJIŠTĚNÍ ŠKOD NA SLUŽBY - DOPRAVA DO 40 km ZDARMA

Aktuální informace

Na Nákle je „Hanácká ebola", dva muži skončili v nemocnici
Sobota, 1. listopad 2014

Náklo – Vědí o ní sotva tři dny a hned dostala trefný název: „Hanácká ebola". Jenže Weilova žloutenka, nebo také leptospiróza, kterou se na břehu pískovny v Nákle nakazili dva lidé a ve vážném stavu skončili v nemocnici, zase taková sranda není.

Na Nákle je „Hanácká ebola", dva muži skončili v nemocnici

Hygienici upozorňují, že úklid na Nákle je zapotřebí ještě více zlepšit. Odpadky se podle nich musí ukládat do pevných popelnic, do kterých se potkani nedostanou

Hygienici upozorňují, že úklid na Nákle je zapotřebí ještě více zlepšit. Odpadky se podle nich musí ukládat do pevných popelnic, do kterých se potkani nedostanou Autor: DENÍK/Daniela Tauberová

24.10.2014

Náklo – Vědí o ní sotva tři dny a hned dostala trefný název: „Hanácká ebola". Jenže Weilova žloutenka, nebo také leptospiróza, kterou se na břehu pískovny v Nákle nakazili dva lidé a ve vážném stavu skončili v nemocnici, zase taková sranda není. 

 
 
 

Podobně jako virus eboly totiž může v některých případech zabít.

Nemoc šíří potkani, kteří se na břehu nákelské pískovny nebývale rozmnožili.

„Zvýšené riziko nákazy Weilovou žloutenkou, takzvanou leptospirózou, je především na břehu. Sešlo se zároveň několik faktorů, a proto nastala celkem mimořádná situace," reagoval Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji, který ve čtvrtek vyhodnocoval aktuální situaci v Nákle.

Věčně hladovému hlodavci se na břehu dařilo už koncem léta.

Rekreanti totiž nechávali potkanům dostatek potravy.

Zaujali je odpadky sesbírané do plastových pytlů, do kterých se hlodavec snadno dostane.

„Nebezpečí je nyní zejména v místech, kde byla na konci letní sezony vytažena z vody nástupní mola, jejichž konstrukce je obalena Slávičkou mnohotvarou," popisoval hygienik další potravu, která potkany zajímá.

Jedná se o v Česku nepůvodní druh mlže, který se hojně vyskytuje ve stojatých vodách.

Nakazili se, když se na Nákle rekreovali

Nebezpečné onemocnění vylučují potkani z těla močí. Riziko onemocnění je téměř všude, kde jsou potkani.

Na břehu pískovny v Nákle se však ve druhé polovině září nakazili dva lidé – dvaačtyřicetiletý a pětačtyřicetiletý muž. Na Nákle se rekreovali.

„Museli být hospitalizováni v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Jejich stav byl vážný," popisoval hygienik.

Zdůraznil, že druhý případ ještě není laboratorně potvrzený. Nemocní byli následně přeloženi na infekční oddělení.

Stopy potkanů na břehu pískovny v Nákle

Stopy potkanů na břehu pískovny v Nákle. Foto: DENÍK/Daniela Tauberová

Zákaz vstupu

V místech, kde se oba nakazili, již probíhá deratizace. Ještě tento týden tam bude cedule se zákazem vstupu.

„Zrovna jsme viděli jednoho muže, jak sbírá kameny, což není úplně vhodné. Povrch může být kontaminován. Stačí drobné poranění na ruce a dojde k přenosu," upozornil hygienik.

Na nákazu hned upozornil obce v okolí pískovny. Starostové nato zpravili rozhlasem, elektronickou poštou a prostřednictvím webových stránek všechny obyvatele.

„Čeho se trochu obáváme, aby se po zásahu na břehu pískovny nezačali potkani stahovat do obcí. Musíme být připraveni," reagoval starosta Nákla Marek Ošťádal.

Místní podle něj nedělají z přemnožených potkanů a nebezpečné nákazy žádné velké drama. Naopak.

„Hanácký člověk si ze všeho dokáže udělat legraci: nákazu pojmenovali Hanácká ebola," usmál se starosta.

Příměr však není úplně od věci, jelikož leptospiróza skutečně mívá projevy jako hemorrhagická horečka – podobně jako ebola.

Onemocnění, které se úspěšně léčí antibiotiky, se zpočátku projevuje nespecificky.

„Nevolnost se navíc může dostavit i za deset dnů. Nutné je neprodleně vyhledat lékaře a na toto riziko ho upozornit. Onemocnění Weilovou žloutenkou je v případě neléčení pro člověka smrtelné," upozornil Libor Mazánek.

Leptospiróza

Weilova žloutenka neboli Leptospiróza je vážná nemoc, která mívá projevy jako hemorrhagická horečka podobně jako ebola. Na rozdíl od eboly se ale dá léčit antibiotiky. Bez léčení by možná měla i větší úmrtnost, než ebola, ale i tak je se udává mezi 5 až 10 procenty. Leptospiry šíří v České republice pouze hlodavci, jako jiné hemorrhagické horečky, které se u nás vyskytují. Proto se hlodavci ze zákona musí hubit a musí se jim vždy bránit v přístupu k potravě Leptospiry vylučují potkani zejména močí. Leptospira nepřežije vyschnutí, takže hned po zaschnutí moči je pomočené místo bezpečné, naopak a ve vodě se vzhledem k velikosti nádrži moč rychle naředí, takže vodu je možno považovat také za neinfekční – riziko je pouze blízko u břehu, kde by nedošlo k naředění. Leptospira je schopna přežít pouze v mokrém písku nad okrajem vody, kde je dokáže zůstat v dostatečné koncentraci delší dobu, aby se člověk nakazil. Aby se člověk nakazil stačí drobná oděrka, rozmáčená kůře nebo kontakt se sliznicemi oči s kontaminovaným nezaschlým místem pomočeným potkany. Zdroj: KHSOLC